IXFL38N100Q2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 1000 V 29A (Tc) 380W (Tc) Through Hole ISOPLUS264™
ISOPLUS264
IXFL38N100Q2
DigiKey Part Number
IXFL38N100Q2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFL38N100Q2
Description
MOSFET N-CH 1000V 29A ISOPLUS264
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
250 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13500 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
380W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
ISOPLUS264™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 19A, 10V