IXFB44N100Q3
DigiKey Part Number
IXFB44N100Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFB44N100Q3
Description
MOSFET N-CH 1000V 44A PLUS264
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 44A (Tc) 1560W (Tc) Through Hole PLUS264™
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
264 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13600 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1560W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
PLUS264™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
220mOhm @ 22A, 10V