DLM5-260PW6A
DLM5-260PW6A
DLM5-260PW6A
DigiKey Part Number
1003-1648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLM5-260PW6A
Description
CONN PLUG 260POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
260 Connector Plug, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Category
Number of Columns
26
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Panel Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Features
Actuating Camshaft, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Hermaphroditic Contacts
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
260
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C