DL5-260RW6B
DL5-260RW6B
DL Series for Test and Measurement
DL5-260RW6B
DigiKey Part Number
1003-1696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL5-260RW6B
Description
CONN RCPT 260POS PNL MNT
Detailed Description
260 Connector Receptacle, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Termination
Solder
Packaging
Bag
Connector Type
Receptacle, Hermaphroditic Contacts
Current Rating (Amps)
5A
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)