DL5-260PW4A
DigiKey Part Number
1003-1646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL5-260PW4A
Description
CONN PLUG 260POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
260 Connector Plug, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Termination
Wire Wrap
Series
Features
Actuating Camshaft Socket, Zero Insertion Force (ZIF)
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Hermaphroditic Contacts
Color
Black
Number of Positions
260
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)