MOT-BL-57S6R-24V
DigiKey Part Number
2685-MOT-BL-57S6R-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-BL-57S6R-24V
Description
57mm BLDC Motor, 24VDC, 1600 rpm
Customer Reference
Detailed Description
Brushless (BLDC) DC Motor 1300 RPM 30W 24VDC
Category
Power - Rated
30W
Size / Dimension
Round - 2.244" Dia (57.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.531" (38.88mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Motor Type
Brushless (BLDC)
Features
3 - Phase
Voltage - Rated
24VDC
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
41.66 / 294.20
RPM
1300 RPM
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C