MOT-BL-42S1-24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2685-MOT-BL-42S1-24V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MOT-BL-42S1-24V |
Description | 42mm BLDC Motor |
Customer Reference | |
Detailed Description | Brushless (BLDC) DC Motor 4000 RPM 30W 24VDC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Torque - Rated (oz-in / mNm) 8.85 / 62.47 |
Manufacturer ISL Products International | Power - Rated 30W |
Packaging Bag | Size / Dimension Square - 1.661" x 1.661" (42.20mm x 42.20mm) |
Part Status Active | Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm) |
Type DC Motor | Length - Shaft and Bearing 0.866" (22.00mm) |
Motor Type Brushless (BLDC) | Mounting Hole Spacing 1.417" (36.00mm) |
Voltage - Rated 24VDC | Termination Style Wire Leads |