MOT-BL-4266A-24V
DigiKey Part Number
2685-MOT-BL-4266A-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-BL-4266A-24V
Description
42mm BLDC Motor, 24VDC, 3800 rpm
Customer Reference
Detailed Description
Brushless (BLDC) DC Motor 3800 RPM 84W 24VDC
Category
RPM
3800 RPM
Manufacturer
ISL Products International
Torque - Rated (oz-in / mNm)
13.89 / 98.07
Series
Power - Rated
84W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 1.669" Dia (42.40mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
0.591" (15.00mm)
Motor Type
Brushless (BLDC)
Mounting Hole Spacing
1.142" (29.00mm)
Voltage - Rated
24VDC