IRF300P227 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 262
Datasheet
In Stock: 590
N-Channel 300 V 50A (Tc) 313W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IRF300P227
DigiKey Part Number
IRF300P227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF300P227
Description
MOSFET N-CH 300V 50A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IRF300P227 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
107 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4893 pF @ 50 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
313W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V