IRF200B211
DigiKey Part Number
IRF200B211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF200B211
Description
MOSFET N-CH 200V 12A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 12A (Tc) 80W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF200B211 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.9V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
790 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
80W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 7.2A, 10V