IRF200B211
DigiKey Part Number
2156-IRF200B211-ND
Manufacturer
International Rectifier
Manufacturer Product Number
IRF200B211
Description
IRF200B - 12V-300V N-CHANNEL POW
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 12A (Tc) 80W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF200B211 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 7.2A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.9V @ 50µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
790 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
80W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V