IPW60R070CM8XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW60R070CM8XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R070CM8XKSA1
Description
IPW60R070CM8XKSA1
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 37A (Tc) 201W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-U06
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW60R070CM8XKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 14.3A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.7V @ 360µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1878 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
201W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3-U06
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V