IPTC014N10NM5ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPTC014N10NM5ATMA1 |
Description | OPTIMOS 5 POWER MOSFET |
Manufacturer Standard Lead Time | 48 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 37A (Ta), 365A (Tc) 3.8W (Ta), 375W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPTC014N10NM5ATMA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 150A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 280µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 211 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 375W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-HDSOP-16-2 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |