SDT5A100SB-13
DigiKey Part Number
31-SDT5A100SB-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDT5A100SB-13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT5A100SB-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount SMB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 5 A