IPD65R400CEAUMA1
DigiKey Part Number
IPD65R400CEAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD65R400CEAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD65R400CEAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD65R400CEAUMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 15.1A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 15.1A (Tc) 118W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD65R400CEAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 320µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
710 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
118W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 3.2A, 10V