IPD60R600P6ATMA1
DigiKey Part Number
IPD60R600P6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD60R600P6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD60R600P6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R600P6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD60R600P6ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
557 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2.4A, 10V