IPD30N06S2L23ATMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 10,010
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 34,294
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 83
onsemi
Vishay Siliconix
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 55 V 30A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD30N06S2L23ATMA1
DigiKey Part Number
IPD30N06S2L23ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD30N06S2L23ATMA1
Description
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1091 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C