IPD180N10N3GBTMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 4,903
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3,075
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
onsemi
onsemi
Renesas Electronics Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 43A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
PG-TO-252-3
IPD180N10N3GBTMA1
DigiKey Part Number
IPD180N10N3GBTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD180N10N3GBTMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 43A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 33µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 50 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V