IPD11DP10NMATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD11DP10NMATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD11DP10NMATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD11DP10NMATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD11DP10NMATMA1
Description
TRENCH >=100V PG-TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 3.4A (Ta), 22A (Tc) 3W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD11DP10NMATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3200 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
111mOhm @ 18A, 10V