IPB180N06S4H1ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPB180N06S4H1ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB180N06S4H1ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB180N06S4H1ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB180N06S4H1ATMA2
Description
MOSFET N-CH 60V 180A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 180A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
EDA/CAD Models
IPB180N06S4H1ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
270 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
21900 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 200µA