IDWD140E120D7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IDWD140E120D7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDWD140E120D7XKSA1
Description
DIODE STD 1200V 207A PGTO24722
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 207A Through Hole PG-TO247-2-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
225 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
PG-TO247-2-2
Current - Average Rectified (Io)
207A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3 V @ 140 A