IAUT240N08S5N019ATMA1
DigiKey Part Number
IAUT240N08S5N019ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IAUT240N08S5N019ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IAUT240N08S5N019ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUT240N08S5N019ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 240A 8HSOF
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 240A (Tc) 230W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUT240N08S5N019ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9264 pF @ 40 V
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C