IAUC60N06S5L073ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC60N06S5L073ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC60N06S5L073ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC60N06S5L073ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC60N06S5L073ATMA1
Description
MOSFET_)40V 60V) PG-TDSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 60A (Tj) 52W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-33
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 19µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1655 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
52W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.3mOhm @ 30A, 10V