IAUC41N06S5N102ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC41N06S5N102ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC41N06S5N102ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC41N06S5N102ATMA1
Description
MOSFET_)40V 60V) PG-TDSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 47A (Tj) 42W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUC41N06S5N102ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.4V @ 13µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.3 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1112.1 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.2mOhm @ 20A, 10V