BTS4175SGAXUMA1
DigiKey Part Number
BTS4175SGAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BTS4175SGAXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BTS4175SGAXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTS4175SGAXUMA1
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-8
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.3A PG-DSO-8-24
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTS4175SGAXUMA1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.3A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
175mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Status Flag
Number of Outputs
1
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
PG-DSO-8-24
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
6V ~ 52V