BSZ011NE2LS5IATMA1
DigiKey Part Number
448-BSZ011NE2LS5IATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSZ011NE2LS5IATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSZ011NE2LS5IATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ011NE2LS5IATMA1
Description
MOSFET N-CH 25V 35A/40A TSDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 35A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-34
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSZ011NE2LS5IATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400 pF @ 12 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 69W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-34
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1mOhm @ 20A, 10V