HR10A-10R-10P(74) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 9
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
HR10A-10R-10P(74)
HR10A-10R-10P(74)
HR10A-10R-10P(74)
DigiKey Part Number
HR1640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10R-10P(74)
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-10R-10P(74) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Contact Finish - Mating
Gold
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C