HR10A-10P-10S(74) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 683
Datasheet
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
HR10A-10P-10S(74)
HR10A-10P-10S(74)
HR10A-10P-10S(74)
DigiKey Part Number
HR1636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10P-10S(74)
Description
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-10P-10S(74) Models
Contact Finish - Mating
Gold
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C