M50-3612542R
DigiKey Part Number
952-3096-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3096-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3096-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3612542R
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3612542R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250V