M50-3152542R
DigiKey Part Number
M50-3152542R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3152542R
Description
CONN SOCKET 1.27MM 50POS
Detailed Description
50 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3152542R Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)