BC050-50A-K0-0200-0160-0480-LD
DigiKey Part Number
2073-BC050-50A-K0-0200-0160-0480-LD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC050-50A-K0-0200-0160-0480-LD
Description
50W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC050-50A-K0-0200-0160-0480-LD Models
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact