FDD10AN06A0Q
DigiKey Part Number
2156-FDD10AN06A0Q-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FDD10AN06A0Q
Description
1-ELEMENT, N-CHANNEL
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 11A (Ta) 135W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1840 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
135W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C