P024-015-13A
DigiKey Part Number
TL1036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P024-015-13A
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 15'
Detailed Description
15.00' (4.57m) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R SJT
Category
Wire Gauge
16 AWG
Length
15.00' (4.57m)
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C