P024-001-13A
DigiKey Part Number
TL885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P024-001-13A
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 1'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.00' (304.8mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R SJT
Category
Wire Gauge
16 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
1.00' (304.8mm)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P
Color
Black
2nd Connector
NEMA 5-15R
Voltage Rating
125VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
13A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C