P024-006-13A
DigiKey Part Number
TL887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P024-006-13A
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 6'
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R SJT
Category
Wire Gauge
16 AWG
Length
6.00' (1.83m)
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C