SMDJ26AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,402
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ26AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ26AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ26AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ26AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ26AH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V