TPSMD26A
DigiKey Part Number
F6569TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6569CT-ND - Cut Tape (CT)
F6569DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD26A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Detailed Description
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMD26A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V