SMLJ26A-Q
DigiKey Part Number
118-SMLJ26A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMLJ26A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMLJ26A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ26A-Q
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Detailed Description
42.1V Clamp 71.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ26A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V