PTR060V0300-BK1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 162
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 910
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 237
In Stock: 546
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR060V0300-BK1
DigiKey Part Number
283-PTR060V0300-BK1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0300-BK1
Description
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
19.8 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.980" Dia x 0.118" T (24.90mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
40 A