60R300XF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,451
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 910
Datasheet
Similar
Bel Fuse Inc.
In Stock: 946
Bourns Inc.
In Stock: 0
Bourns Inc.
SCHURTER Inc.
Eaton - Electronics Division
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
60R300XF
DigiKey Part Number
F1927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R300XF
Description
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
60R300XF Models
Category
Time to Trip
19.8 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.910" Dia x 0.122" T (23.11mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
1.154" (29.30mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Max
40 A