RXEF300K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,201
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 237
Datasheet
In Stock: 546
In Stock: 2,468
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
RXEF300K
DigiKey Part Number
RXEF300KHF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXEF300K
Description
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
19.8 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.910" Dia x 0.118" T (23.11mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
1.154" (29.30mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Current - Max
40 A