EPR10-P7F1G1-HSS0D2-200A
DigiKey Part Number
302-EPR10-P7F1G1-HSS0D2-200A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPR10-P7F1G1-HSS0D2-200A
Description
THE ELECTRONIC POWER RELAY EPR10
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
DC
Mfr
Voltage - Input
0 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
12 V ~ 24 V
Load Current
200 A
Stud
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C