EPR10-P5F1G1-HSS0D2-200A
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-200A
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-200A
DigiKey Part Number
302-1470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-200A
Description
SSR RELAY SPST-NO 200A 12-24V
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-200A Models
Category
Voltage - Input
6 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
12 V ~ 24 V
Series
Load Current
200 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C