EPR10-P5F1G1-HSS0D2-150A
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-150A
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-150A
DigiKey Part Number
302-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-150A
Description
SSR RELAY SPST-NO 150A 12-24V
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPR10-P5F1G1-HSS0D2-150A Models
Category
Voltage - Input
6 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
12 V ~ 24 V
Series
Load Current
150 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C