412-K54-LN2-15A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 94
Datasheet
In Stock: 0
Circuit Breaker Thermal 15A 115 V AC 28 V DC Push-Pull Plunger Panel Mount
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
412-K54-LN2-15A
DigiKey Part Number
412-K54-LN2-15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
412-K54-LN2-15A
Description
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V