412-K14-N2-15A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 94
Datasheet
In Stock: 0
Circuit Breaker Thermal 15A 115 V AC 28 V DC Push-Pull Plunger Panel Mount
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
412-K14-N2-15A
DigiKey Part Number
412-K14-N2-15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
412-K14-N2-15A
Description
CIRC BRKR THRM
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V