412-K14-LN2-15A
412-K14-LN2-15A
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
412-K14-LN2-15A
DigiKey Part Number
302-1485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
412-K14-LN2-15A
Description
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 115 V AC 28 V DC Push-Pull Plunger Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
E-T-A
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V