PB300DTQ
PB300DTQ
Additional Requirements for Selecting a Switch
PB300DTQ
DigiKey Part Number
EG5397-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB300DTQ
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.3A 28V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PB300DTQ Models
Category
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Square, Button
Packaging
Bulk
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
Black
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C