PB300STQ
PB300STQ
Additional Requirements for Selecting a Switch
PB300STQ
DigiKey Part Number
EG5398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB300STQ
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 30MA 28V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PB300STQ Models
Category
Current Rating (Amps)
30mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Square, Button
Packaging
Bulk
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
Black
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C