DLC-T1.3CDS#1-OT
DLC-T1.3CDS#1-OT
DLC-T1.3CDS#1-OT
DigiKey Part Number
3190-DLC-T1.3CDS#1-OT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLC-T1.3CDS#1-OT
Description
1.3 INCH ROUND IPS TFT DISPLAY W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) SPI 1.3" (33.02mm) 240 x 240
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DLC-T1.3CDS#1-OT Models
Category
Backlight
LED
Manufacturer
DLC Display Co.,Ltd
Dot Pixels
240 x 240
Packaging
Bag
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
FT3267, GC9A01
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
1.3" (33.02mm)
Base Product Number
Viewing Area
33.00mm Dia